You are here: Home / Blogs / Riccardo Ammendolia's blog / Canadian Corner:Ascension 08 Results & Pics

Canadian Corner:Ascension 08 Results & Pics

    Mon, 2008-02-18 11:57 — Riccardo Ammendolia

    If there was any doubts as to the popularity of grappling, one had to look no further than the Ascension Jiu-jitsu tournament last Feb 9th 2008 in Toronto Ontario.

    If there was any doubts as to the popularity of grappling, one had to look no further than the Ascension Jiu-jitsu tournament last Feb 9th 2008 in Toronto Ontario. The tournament, organized by local by Marcus Soares Black Belt Omar Salvosa, exceeded expectations with amazing matches and its positive vibe.

    Tons of action in the GI and NO-Gi divisions and this year, the womens divisions were at an all time high in terms of attendance and technical level. Nova Uniao Purple belt Yael Young took home the gold in the womens advanced lightweight division battling 3 matches out with the very talented Amber Gallogley.
    The advanced GI Absolute division winner was the Schilling BJJ purple belt Sam Osman. Sam fought a long day in both GI, NO-GI and even volunteered to referee as well.

    This years tournament had a record high in attendance and thankfully Omar was able to separate the divisions up into 2 days allowing the Adults to battle on Saturday and the kids on Sunday.
    Props to the Salvosa BJJ crew for another job well done and cant wait to see you next year.

    This event was sponsored by:
    *FIGHT PLANET-Canadas Premier Fight Shop (www.fightplanet.ca)

    *POUND 4 POUND-(ww.pound4pound.ca)

    *Mixed Martial Arts Expo 3 (www.mixedmartialartsexpo.com)

    --- GI DIVISIONS ---
    MEN

    BEGINNER LIGHTWEIGHT (139.9 lbs & under):
    1st: Amar Singh, Gracie Barra London
    2nd: Greg Deschenes, Kombat Arts
    3rd: Charles Blanco, Team Ascension

    BEGINNER WELTERWEIGHT (140.0 - 154.9 lbs):
    1st: Tyler Cashman, Martial Arts Planet
    2nd: Louis Bankuti, Warrior MMA
    3rd: Alex Paquin, Franco Behring

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT (155.0 - 169.9 lbs):
    1st: Tyler Crawford, Binder/Dragan Alliance
    2nd: Spencer Ling, Dragan Alliance
    3rd: Mike Kidone, York AMA

    BEGINNER LIGHT HEAVYWEIGHT (170.0 - 184.9 lbs):
    1st: David Moxley, Team Ascension
    2nd: Nicolas Tan, Team Ascension
    3rd: Marko Lapegna, Western Jiu-Jitsu

    BEGINNER CRUISERWEIGHT (185.0 - 204.9 lbs):
    1st: John Harrison, White Tiger BJJ
    2nd: Matt Thomas, BAMA Hurricane Jiu-Jitsu
    3rd: Justin Morra, Kumo Jiu-Jitsu

    BEGINNER HEAVYWEIGHT (205.0 - 224.9 lbs):
    1st: Brian Jasinski, Buff BJJ/De La Riva
    2nd: Martin Flaherty, Bruckmann MA
    3rd: Matt Skinner, FCC Canada

    BEGINNER SUPER HEAVYWEIGHT (225.0 lbs & over):
    1st: Jeff Talbot, Therien Jiu-Jitsu
    2nd: Richard James, Toronto BJJ
    3rd: Anthony Crowe, Western Jiu-Jitsu

    INTERMEDIATE LIGHTWEIGHT:
    1st: Brandon Moy, Gracie Barra Niagara
    2nd: Frankie Talens, Team Ascension

    INTERMEDIATE WELTERWEIGHT:
    1st: Jordan Schultz, Buff BJJ/De La Riva
    2nd: Steve Westner, Team Ascension
    3rd: Yani Gellman, , Open Mat BJJ

    INTERMEDIATE MIDDLEWEIGHT:
    1st: Drew London, Toronto BJJ
    2nd: Kevin Schingh, Dragan Alliance
    3rd: John Memnie, BAMA HJJ

    INTERMEDIATE CRUISERWEIGHT:
    1st: Raf Zawistowski, Schilling BJJ
    2nd: Wayne Wright, DATC

    INTERMEDIATE HEAVYWEIGHT:
    1st: Jason Pedrosa, Dragan Alliance
    2nd: James Welsh, Team Canada

    ADVANCED MIDDLEWEIGHT:
    1st: Matt Page, Therien Jiu-Jitsu
    2nd: Fernando Zulick, Franco Behring
    3rd: Michael Karkula, Kombat Arts

    ADVANCED CRUISERWEIGHT:
    1st: Matt Godden, Ascension NY
    2nd: Robert Bentley, Toronto BJJ
    3rd: Jay Chin-Leung, Team Ascension

    ADVANCED HEAVYWEIGHT:
    1st: Sam Osman, Schilling
    2nd: Paul Stark, Kumo Jiu-Jitsu

    WOMEN
    BEGINNER LIGHTWEIGHT (124.9 lbs & under):
    1st: Kari Gough, Binder/Dragan Alliance
    2nd: Rebecca Morris, Team Ascension
    3rd: Sarah Richmond, Nexus

    BEGINNER WELTERWEIGHT (125.0 - 144.9 lbs):
    1st: Colleen Smith, White Tiger BJJ

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT (145.0 lbs & over):
    1st: Tamara Liberman, Toronto BJJ
    2nd: Nicole Dinn, Toronto BJJ
    3rd: Lizabeth Klice, Ascension Trenton

    ADVANCED LIGHTWEIGHT (125.0 lbs & under):
    1st: Yael Young, Toronto BJJ
    2nd: Amber Gallogley, Bruckmann MA/Franco Behring

    JUNIORS
    BEGINNER FEATHERWEIGHT (129.9 lbs & under):
    1st: Richard Quintos, Kombat Arts
    2nd: Patricia Moulton, Ascension Trenton
    3rd: Michael Weinberger, Northern Black Dragon

    BEGINNER LIGHTWEIGHT (130.0 - 154.9 lbs):
    1st: Malcolm Lau, Premier MMA
    2nd: Patrick Wu, Premier MMA
    3rd: Danny Dar Neves, Toronto BJJ

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT (155.0 - 184.9 lbs):
    1st: Drew Ruttle, Dragan Alliance
    2nd: Erando Zeneli, Team Ascension
    3rd: Stephanie Nikita, BAMA Hurricane Jiu-Jitsu

    INTERMEDIATE LIGHTWEIGHT:
    1st: Ryan Jamieson, Kretan Denamo
    2nd: Jamie Lipiatt, Rev MMA

    INTERMEDIATE MIDDLEWEIGHT:
    1st: Kyle Nelson, Muskoka Kickboxing
    2nd: Brian Grimbleby, Bruckmann MA
    3rd: Tom Ben-Haim, Centre for Martial Arts

    INTERMEDIATE HEAVYWEIGHT:
    1st: Matt Vanderploeg, Dragons Den
    2nd: Justin Manuel, Warrior MMA

    --- NO-GI DIVISIONS ---
    MEN
    BEGINNER LIGHTWEIGHT:
    1st: Amar Singh, Gracie Barra London
    2nd: Greg Deschenes, Kombat Arts
    3rd: Thomas Highlington, Toronto BJJ

    BEGINNER WELTERWEIGHT:
    1st: Steve Vetsavong, Gracie Barra Niagara
    2nd: Sagid Rizvi, White Tiger BJJ
    3rd: Louis Bankuti, Warrior MMA

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT:
    1st: Paul Domar, Central Combat Sports
    2nd: Sasha Chai-Yai, Chai-Yai Gym
    3rd: Brandon Lehman, Toronto BJJ

    BEGINNER LIGHT HEAVYWEIGHT:
    1st: Michael Sacco, Gracie Barra Niagara
    2nd: Isaac Ingrao, Dragan Alliance
    3rd: James Bourgoin, YMMA

    BEGINNER CRUISERWEIGHT:
    1st: John Harrison, White Tiger BJJ
    2nd: Anthony Glaros, Team Ascension
    3rd: Evan Bourgoin, YMMA

    BEGINNER HEAVYWEIGHT:
    1st: Eric Noble, Dragan Alliance
    2nd: Martin Flaherty, Franco Behring
    3rd: Mike Anderson, Joslins MMA

    BEGINNER SUPER HEAVYWEIGHT:
    1st: Ryan Fleming, Niagara MMA

    INTERMEDIATE LIGHTWEIGHT:
    1st: Frankie Talens, Team Ascension
    2nd: Robert Yurrich, Dayboll Jiu-Jitsu
    3rd: Eric Yu, Budokan BJJ

    INTERMEDIATE WELTERWEIGHT:
    1st: Steve Westner, Team Ascension
    2nd: Kieron Goguen, Franco Behring
    3rd: Randy Powell, Team Ascension

    INTERMEDIATE MIDDLEWEIGHT:
    1st: Drew London, Toronto BJJ
    2nd: Timur Urakov, U of T Wrestling
    3rd: Brian McIntyre, Franco Behring

    INTERMEDIATE LIGHT HEAVYWEIGHT:
    1st: Brett Copithore, Franco Behring
    2nd: Mark Rogulski, BTT
    3rd: Shawn Lawlor, Training Point Training Methods/SBG Toronto

    INTERMEDIATE CRUISERWEIGHT:
    1st: Sam Osman, Schilling BJJ
    2nd: Sam Pascuzzi, Dayboll Jiu-Jitsu
    3rd: Paul Stark, Kumo Jiu-Jitsu

    INTERMEDIATE HEAVYWEIGHT:
    1st: James Wealth, Team Canada
    2nd: Daniel Ferrelli, DATC

    ADVANCED MIDDLEWEIGHT:
    1st: Matt Page, Therien Jiu-Jitsu
    2nd: Michael Karkula, Team Bocek
    3rd: Raffi Engeian, Central Combat Sports

    ADVANCED CRUISERWEIGHT:
    1st: James Arva, Warrior MMA
    2nd: Jay Chin-Leung, Team Ascension
    3rd: Francis Cuizon, Warrior MMA

    ADVANCED HEAVYWEIGHT:
    1st: Phil Vandenbeukel, Joslins
    2nd: Sam Osman, Schilling BJJ
    3rd: Paul Stark, Kumo Jiu-Jitsu

    WOMEN
    BEGINNER LIGHTWEIGHT:
    1st: Rebecca Morris, Ascension NY
    2nd: Jaime Yamashita, Toronto BJJ
    3rd: Kari Gough, Binder/Dragan Alliance

    BEGINNER WELTERWEIGHT:
    1st: Danielle Silva, Toronto BJJ
    2nd: Colleen Smith, White Tiger BJJ

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT:
    1st: Joey Ayotte, Nexus
    2nd: Alaina Hardie, Kimono GGirl
    3rd: Tamara Liberman, Toronto BJJ
    JUNIORS

    BEGINNER FEATHERWEIGHT (129.9 lbs & under):
    1st: Japinder Nijjer, Kombat Arts
    2nd: Conner Griffin, Rich Beaupit MMA
    3rd: Michael Weinberger, Northern Black Dragon

    BEGINNER LIGHTWEIGHT (130.0 - 154.9 lbs):
    1st: Adam Argue, Kros Gym
    2nd: Stephen McKinnon, Northern Black Dragon
    3rd: Gordon, McMillan

    BEGINNER MIDDLEWEIGHT (155.0 - 184.9 lbs):
    1st: Drew Ruttle, Dragan Alliance
    2nd: Erando Zeneli, Team Ascension
    3rd: Luca Mazzuco, Borelands

    BEGINNER HEAVYWEIGHT (185.0 lbs & over):
    1st: Steve Kleeks
    2nd: Andy Currie

    INTERMEDIATE FEATHERWEIGHT:
    1st: Keenan Magnuson, Budokan BJJ
    2nd: Matthew Szep, Rich Beaupit MMA

    INTERMEDIATE LIGHTWEIGHT:
    1st: Ryan Jamieson, Kretan Denamo
    2nd: Jamie Lipiatt, Rev MMA

    INTERMEDIATE MIDDLEWEIGHT:
    1st: Matt Vanderploeg, Dragons Den
    2nd: Kyle Nelson, Muskoka Kickboxing

    ABSOLUTE CHAMPION (Purple-Black Belt): Sam Osman, Schilling BJJ

    ABSOLUTE CHAMPION (Blue Belt): Chris Hughes, Franco Behring

    Fight Shop

    Future Fighter Cross Rash Guard S/S Front
    Kids Future Fighter Cross Rash Guard
    $49.99
    Future Fighter Shield Rash Guard S/S Front
    Future Fighter Shield 12 Rash Guard
    $45.99
    The Turtle Guard DVD
    The Turtle Guard DVD
    $44.99
    Future Fighter Board Shorts with...
    $39.99

    Who's Online

    There are currently 0 users and 31 guests online.

    Who's New

    Jkymera
    Mercenary92
    TheRockBJJ
    Scottgillis1118
    Adam Carter
    Daviidp10
    ramvjr
    angela.sauermann.ca
    thelastelementsem
    Ruscio
    johnt13
    JayPagesJJCTA
    piousjr@hotmail.com
    Turtlejitzu
    jonno.nickson
    sethwilliambrown
    mquintanilla1
    michelleciociola
    rubentodd
    thheffelfinger

    Tag Cloud

    view counter
    view counter