You are here: Home / Blogs / thejaguarmma's blog / ARIZONA DESERT CHALLENGE Highlight Video 3-19-11

ARIZONA DESERT CHALLENGE Highlight Video 3-19-11

    Thu, 2011-03-24 13:22 — thejaguarmma

    ARIZONA DESERT CHALLENGE RESULTS 3-19-11
     
    THANK YOU TO THE OVER 115 COMPETITORS AND 200 PLUS SPECTATORS FOR MAKING THIS AN AWESOME EVENT!  IT WAS A GREAT DAY OF COMPETITION
     
     
    KIDS AND TEENS  RESULTS
     
    KIDS  GI  PEE WEE
    1.        ISAAC RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       CJ SIENICKI – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       ISAIAH ROCHA - MEGATON
     
     
    KIDS GI LIGHT
    1.       DOMINIC OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       EDWARD OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       JO JO ABKE – SIEGE MMA/LOTUS CLUB
     
    KIDS GI MIDDLE
    1.       KHIEM DINH – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       YESENYA VILLAFUERTE – SIEGE MMA/LOTUS CLUB
    3.       IAN ELIZONDO – SIEGE MMA/LOTUS CLUB
     
     
    KIDS GI HEAVY
    1.       KITANA GAMEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       VENUS MARQUEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       LUKE WALKER – GOODYEAR BJJ
     
     
    TEEN GI LIGHT
    1.        LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       DYLLAN NORTON – SIEGE MMA/LOTUS CLUB
     
     
    TEEN GI HEAVY
    1.       ANDREW PEREZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       LARENZ GARCIA – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       MICHAEL LONG – GOODYEAR BJJ
     
     
    KIDS NO GI FEATHER
    1.        ISAAC RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       CJ SIENICKI – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       XAVIER CASTIILO – BLUE COLLAR FIGHTER
     
     
    KIDS NO GI LIGHT
    1.       EDWARD OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       NOAH ALVERO – 10TH PLANET JJ
    3.       DOMINIC OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
    KIDS NO GI MIDDLE
    1.        KHIEM DINH – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       ZAC MARTINEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       CHRISTIAN CEPHUS – BLUE COLLAR FIGHTER
     
     
    KIDS NO GI LIGHT HEAVY
    1.        ALYSSA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       KITANA GAMEZ – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       LUKE WALKER – GOODYEAR BJJ
     
     
    KIDS NO GI HEAVY
    1.       CHRISTIAN MCMILLAN – PROVING GROUND
    2.       VENUS MARQUEZ -  AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       ARTIE SMITH – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
    TEEN NO GI LIGHT
    1.        TONY VILLANUEVA – PROVING GROUND
    2.       MATTHEW MARTIN
    3.       ANDREW PEREZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
     
     
    TEEN NO GI MIDDLE
    1.        TANNER SPRAY - MEGATON
    2.       CHRISTIAN MOVER – LIONS DEN
    3.       ZACHARY SWISHER – BLUE COLLAR FIGHTER
     
     
    TEEN NO GI HEAVY
    1.       LEWIS ARENDALL – PROVING GROUND
    2.       RYAN VEST – BLUE COLLAR
    3.       ELIAS RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS
     
     
     
    ADULT RESULTS
     
    WOMENS GI
    1.       TECUCIZTECATL ARTECI – SEIGE MMA/LOTUS CLUB
    2.       ANGELICA LIMON – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY

    3.       LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
    MENS GI LIGHT
    1.       MOSES SOLIS – 10TH PLANET JJ
    2.       LUIS PACHECO – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       MIKHAL KLEPFISH – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY
     
     
    MENS GI MIDDLE
    1.       JACOB KELEWOOD – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       KENNETH MENDOZA – JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY
    3.       ELIAS RANGEL – GRACE FIGHTING SYSTEMS
     
     
    MENS GI LIGHT HEAVY
    1.       PETER HUST – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       KEVIN DENZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    3.       BRAD HALIN – 10TH PLANET JJ
     
     
    MENS GI HEAVY
    1.       JOSE MUNOZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       ROB MCCONKIE – BLACK SHEEP RUGBY
    3.       DEREK COLLIER– GRACE FIGHTING SYSTEMS
     
    WOMENS NO GI
    1.       LEANNA OLIVAS – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       MELISSA QUEZADA – 10TH PLANET JJ
    3.       KELSEY GOLLIHAR – TNT MMA TRAINING CENTER
     
     
    MENS NO GI 134 & UNDER
    1.       FABIAN PARRA - AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       LUIS ALVERIO – 10TH PLANET JJ
    3.       LUIS PACHEO - AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
    MENS NO GI 135-147
    1.       FABIAN PARRA - AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       RONEE DIZON – HARD KNOCKS
    3.       MOSES SOLIS – 10TH PLANET JIU-JITSU
     
     
    MENS NO GI 148-160
    1.       JOEY VALENTE – BLACK SHEEP RUGBY
    2.       ERIC REGAN – HARD KNOCKS
    3.       ANDREW BOWDALBO – KINGDOM BJJ
     
     
    MENS NO GI 161-173
    1.       SLY VILLAREAL – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       JACOB KELEWOOD – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    3.       AUSTIN ALANIS – GRACE FIGHTING SYSTEMS
     
     
    MENS NO GI 174-188
    1.       MICHAEL MCDONALD – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    2.       RYAN TOBIN – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
    3.       DANIEL TRUAX – BASSANI ACADEMY
     
     
    MENS NO GI 189-201
    1.       IAKIKA REINHART – KINGDOM BJJ
    2.       RICHIE HIGHTOWER – KINGDOM BJJ
    3.       JIM VOMLEHN – AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
    MENS NO GI 202- 213
    1.       KEVIN FRANCIS – KINGDOM BJJ
    2.       KEVIN DENZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    3.       DONOV AN BEGAY – RELSON GRACIE
     
     
    MENS NO GI 214 & UP
    1.        JOSE MUNOZ – GRACE FIGHTING SYSTEMS
    2.       ROB MC CONKIE – BLACK SHEEP RUGBY
    3.       JARED STUART - AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA)
     
     
     
    FOR THE SPECIAL MAIN EVENT GRAPPLING MATCH, ROBERT BIGGS VS SAMMY CIURDAR, ROBERT WON BY 2 POINTS
     
     
     
    TEAM RESULTS
     
     
    KIDS AND TEENS
     
     
    1.       AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA) 51 POINTS
    2.       GRACE FIGHTING SYSTEMS – 28 POINTS
    3.       PROVING GROUND – 15 POINTS
    4.       BLUE COLLAR FIGHTER – 14 POINTS
    5.       SIEGE MMA/LOTUS CLUB – 8 POINTS
    6.       MEGATON – 6 POINTS
    7.       LIONS DEN – 5 POINTS
    8.       TIE GOODYEAR BJJ & 10TH PLANET JJ – 3 POINTS
     
     
     
    ADULTS
     
     
    1.       AMERICAN MARTIAL ARTS CENTER (TEAM AMERICA) – 40 POINTS
    2.       GRACE FIGHTING SYSTEMS – 27 POINTS
    3.       KINGDOM BJJ – 14 POINTS
    4.       10TH PLANET JJ – 10 POINTS
    5.       BLACK SHEEP RUGBY – 9 POINTS
    6.       JAGUARS JIU-JJITSU/ARIZONA FAMILY KARATE ACADEMY – 7 POINTS
    7.       HARD KNOCKS – 6 POINTS
    8.       SIEGE MMA/LOTUS CLUB – 5 POINTS
    9.       TNT MMA TRAINING CENTER – 4 POINTS
    10.   TIE – RELSON GRACIE & BASSANI ACADEMY 1 POINT
     
     
     
     

     

    THANK YOU AGAIN EVERYONE FOR ALL OF YOUR SUPPORT!!
    SEE YOU ON THE MAT SOON!
     
    MICHELLE GRAPPLEGIRL FARROW

     

    Fight Shop

    Future Fighter MMA 12 Rash Guard S/S Front
    Future Fighter MMA 12 Rash Guard
    $45.99
    From Vale Tudo To MMA - 100 Years...
    $44.95
    Girls Tough Love Hanging Gloves Tank
    Girls Tough Love Hanging Gloves Tank
    $13.19
    Built To Fight Super Fine Satin Thai Shorts Black
    Built To Fight Super Fine Satin...
    $29.99

    Who's Online

    edwardk
    There are currently 1 user and 20 guests online.

    Who's New

    Jkymera
    Mercenary92
    TheRockBJJ
    Scottgillis1118
    Adam Carter
    Daviidp10
    ramvjr
    angela.sauermann.ca
    thelastelementsem
    Ruscio
    johnt13
    JayPagesJJCTA
    piousjr@hotmail.com
    Turtlejitzu
    jonno.nickson
    sethwilliambrown
    mquintanilla1
    michelleciociola
    rubentodd
    thheffelfinger

    Tag Cloud

    BJJ Finder
    view counter
    BJJ Finder
    view counter