You are here: Home / Blogs / Jon Frank's blog / PANKRATION NATIONALS - Results, Photos and Videos

PANKRATION NATIONALS - Results, Photos and Videos

    Mon, 2008-11-17 10:00 — Jon Frank

    2008 United States Pankration Championships
    Santa Ana High School
    Santa Ana, California
    Nov. 9, 2008
    www.fightleague.org

    2008 United States Pankration Championships
    Santa Ana High School
    Santa Ana, California
    Nov. 9, 2008
    www.fightleague.org

    202 athletes

    Men's division: age 18 and up (104 athletes)
    Team Champions:
    1. Camp Pendleton (USMC)
    2. Fight Club 29 (USMC)
    3. TNT BJJ (Arizona)
    4. Cobra Kai (Nevada)
    5. OCK & MMA (California)

    135 lbs: 11
    1. Matt Saller – Camp Pendleton
    2. Reggie Guerrero – OCK MMA
    3. Justin Harrington – TNT BJJ Arizona
    3. Kent Tran – West Coast Fight Academy

    145lbs: 14
    1. Chris Holdsworth – Cobra Kai Las Vegas
    2. Kenny Quach – Madu Academy
    3. Jagadev Sharma – Ind
    3. Noah Newbegin – American Boxing

    155lbs: 16
    1. David Dew – Fight Club 29 Palms
    2. Chris Saunders – HB Ultimate
    3. Steve Mulligan – Camp Pendleton
    3. Clay Denham – Harte Jujitsu

    165lbs: 16
    1. Edward Gonzalez- Fight Club 29
    2. Omar Cor – TNT BJJ Arizona
    3. Ramon Contreras – Camp Pendleton
    3. Brent Armstrong – Jokers Wild MMA

    175lbs: 15
    1. Sky Alles – Gracie Barra
    2. Juan Medrano – Centerline Gym
    3. Tyler Farwell – Peleliu Illinois
    3. Gregory Parker – OCK MMA

    185lbs: 9
    1. Adrian Ramirez – Cobra Kai Las Vegas
    2. Dominic Waters – Fight Club 29 Palms
    3. Kevyan Meredith – Bellmans Kung Fu
    3. Robbie Valance – Elite MMA

    200lbs: 8
    1. Tyler Gorlewski – Camp Pendleton
    2. Greg Overstreet – Progressive Martial Arts
    3. Samuel Bracamonte – Shooters Freestyle San Sose
    3. Conan Mastrangel – Krav Maga

    220lbs: 10
    1. Preston Snook – Camp Pendleton
    2. Andrew Tesnow – Fight Club 29 Palms
    3. Jason Long – TNT BJJ Arizona
    3. Josh Allen – CMS

    Heavyweight: 5
    1. Steven Dickey – Xtreme TKD
    2. Leobaldo Aguirre – Joe Stevenson's Cobra Kai
    3.P Snook – Camp Pendleton
    3. Marco Luna – American Jiujitsu

    Women's division (5 athletes)

    Lower Weight: 3
    1. Dusti Yates – Shark Tank
    2. Natalie Sen – Riverside Submission
    3. Sarah Ferrelli – Rojos Dog House

    Upper weight: 2
    1. Jasmine Hallaek – Riverside Submission
    2. Brittnia Morphis – Millenia MMA

    YOUTH DIVISIONS

    Rookie division: ages 7 and under (6 athletes)
    Team Champions:
    1. Riverside Submission
    2. Combined Martial Science

    Lightweight: 6
    1. Haiden Gonzalez – Riverside Submission
    2. Issca Samano – CMS
    3. Steven Kroesen – OCJJ
    4. Edward Flores – Riverside Submission

    Novice division: ages 8 – 10 (31 athletes)
    Team Champions:
    1. Riverside Submission
    2. Shark Tank

    65lbs: 15
    1. Cade Olives – No Limits
    2. Aidan Claproth – CMS
    3. Roman Gonzalez – The Compound MMA
    4. Peter Troy – Riverside Submission

    77lbs: 6
    1. Tyler Rushworth – Warrior Training Center Las Vegas
    2. Alexander Dumas – SD Range Fighting
    3. David Van Patton – Riverside Submission
    4. Luke Samano – Millenia MMA

    90lb: 8
    1. Luke Troy – Riverside Submission
    2. T Rushworth – Warrior Training Center Las Vegas
    3. Hamlet – Shark Tank
    4. Hamlet – Shark Tank

    105lbs: 2
    1. Nicholas Nakatani – Shark Tank
    2. Natalie Ortiz – Candals Martial Arts

    Cadet division: ages 11-13 (23 athletes)
    Team Champions
    1. Elite MMA
    2. Millennia MMA

    80lbs: 2
    1. Aaron Pico – Hitman Athletics
    2. Nick Johnson – LA Boxing Utah

    95lbs: 8
    1. Daniel Opferman – Elite MMA
    2. Clayton Carpernter – SCS Arizona
    3. Jack Rosales – CSW
    4. Megan Hyland – Progressive Martial Arts

    110lbs: 5
    1. Nick Blatin – MKA
    2. Alex Miller – Millennia MMA
    3. Billy Carmouche – Shark Tank
    4. Cheney Ciraulo - CMS

    125lbs: 3
    1. Spencer Nogawa – OCJJ
    2. Brandon Cooney – Progressive Martial Arts
    3. Billy Carmouche

    140lbs: 3
    1. Colin Navickas – Cleber JiuJitsu
    2. Jaime Nakamura – West Coast Jiujitsu
    3. Joey Borao – Riverside Submission

    Heavyweight: 2
    1. Johnny Beltran – MFS
    2. Brittni Morphis – Millenia MMA

    Junior division: ages 14- 17 (38 athletes)

    Team Champions:
    1. Ultimate Fitness
    2. Combined Martial Science

    115lbs: 4
    1. Joseph Morales – Ultimate Fitness
    2. Andres Torres – Nor Cal Fight Alliance
    3. Devin Cooney – Progressive Martial Arts
    4. Gabriel De Santiago – CMS

    125lbs: 3
    1. Spencer Nogawa – OCJJ
    2. Ryan Recendez – Riverside Submission
    3. Tim Parten – Progressive Martial Arts

    135lbs: 12
    1. Bobby Morales – Subfighter MMA
    2. Kyler Clark – Marcellinis Martial Arts
    3. Michael Lee – CMS
    4. Michael Ledesma – West Coast Jiujitsu

    145lbs: 3
    1. Angelo Trevino – Ultimate Fitness
    2. Chris Bolanos – IMS
    3. Nash Troeder – TNT BJJ Arizona

    157lbs: 10
    1. Harout Karapetyan – Kenams Fight Club
    2. Bryan Bothwell – Extreme TKD
    3. Lake Boothe – CMS
    4. Niko Carrafield – Jokers Wild MMA

    170 lbs: 3
    1. Harout Karapetyan – Kenams Fight Club
    2. Jeffrey Braun – TNT BJJ Arizona
    3. Omar Santisteban - Ind

    185lbs: 1
    1. Edmond Kim – Shen Wu

    Heavyweight: 2
    1. Edmond Kim – Shen Wu
    2. Anthony Barraza – Chino MMA

    SEE PHOTOS HERE:
    http://www.flickr.com/photos/12394374@N04/sets/72157608888986467/

    HIGHLIGHT VIDEOS

    Men's division
    http://www.youtube.com/watch?v=t8vjulTFQi4

    Kids division
    http://www.youtube.com/watch?v=q-Q-Pa8_lQM

    Upcomming events:

    2009 California State Championships
    Orange County, California Feb/ March 2009

    Pankration Team Duals (Four 9 man Teams to compete)
    Del Mar San Diego, California March 21 - 22, 2009

    Armed Forces Championships
    Camp Pendleton May 16, 2009

    US World Team Trials July 2009
    (ADULTS ONLY: Participants must 1st qualify by placing top 3 in a sanctioned tournament Sept 2008 - July 2009)

    2009 Fila World Pankration Championships
    Men and Women's divisions (must be 19 yrs)
    Sept 11- 14, 2009 Siauliai, Lithuania

    TBA
    Central Coast Championships TBA
    Nor Cal Championships TBA
    Inland Empire Championships TBA
    Wisconsin World Team Trials Qualifier TBA

    www.fightleague.org

    Fight Shop

    Built to Fight - Pro Thai Style...
    $74.99
    Limited Edition Diaz Brothers Lucky...
    $249.99
    Mark Laimon Jiu Jitsu Remix
    Mark Laimon Jiu Jitsu Remix
    $19.99
    Shock Doctor Ultra Supporter W/...
    $24.99

    Who's Online

    edwardk
    Omar J. Salvosa
    There are currently 2 users and 26 guests online.

    Who's New

    Jkymera
    Mercenary92
    TheRockBJJ
    Scottgillis1118
    Adam Carter
    Daviidp10
    ramvjr
    angela.sauermann.ca
    thelastelementsem
    Ruscio
    johnt13
    JayPagesJJCTA
    piousjr@hotmail.com
    Turtlejitzu
    jonno.nickson
    sethwilliambrown
    mquintanilla1
    michelleciociola
    rubentodd
    thheffelfinger

    Tag Cloud

    view counter
    view counter